Pokud se vracíte do práce po MD/RD, můžete žádat od svého zaměstnavatele flexibilní formu práce např. prostřednictvím kratší pracovní doby?

pravni_poradenstvi4

Rodič pečující o dítě do věku 15 let může žádat o flexibilní formu práce, nejčastěji se jedná právě o úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět potud, pokud mu v tom nebrání důležité provozní důvody(§ 241 odst. 2) Zákoníku práce). Tyto důvody zákoník práce nespecifikuje.

V případě, že se zaměstnankyně domnívá, že se zaměstnavatel za tyto schovává, že ve skutečnosti neexistují, může se domáhat úpravy pracovní doby soudně.