Během mateřské/rodičovské dovolené jste se možná již s tímto tématem setkali. Možná Vás teprve čekají situace, které budete muset řešit. Nabízíme Vám několik dotazů, které přináší život rodiče – zaměstnance. Za předpokladu, že nechcete úplně rezignovat a chcete skloubit rodinný a profesní život, je nutná znalost opatření pracovněprávní povahy.
Pokud Vás zajímají odpovědi na níže uvedené otázky, nabízíme Vám odbornou odpověď JUDr. Světlíkové.

Náleží mi odstupné v případě, kdy se vracím po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání, a zaměstnavatel pro mne nemá z důvodu organizačních změn práci?
Pokud dá zaměstnavatel zaměstnanci výpověď z pracovního poměru z důvodu organizační změny, náleží mu vždy odstupné v souladu s § 67 zákoníku práce, nebo podle platné kolektivní smlouvy. To platí i pro rodiče vracejícího se do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené. Důvody tzv. organizační změny jsou uvedeny v § 52, písm. a), b),…
[čtěte více..]
Mohu vykonávat výdělečnou činnost během mateřské/rodičovské dovolené? Za jakých podmínek?
Matka na mateřské i rodičovské dovolené výdělečnou činnost vykonávat může, pokud splní zákonné podmínky. Na mateřské dovolené (MD) Mateřskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel a náleží ženě v souvislosti s porodem dítěte. Její délka činí minimálně 14 týdnů a maximálně 28 týdnů; v určitých případech (vícečetný porod, osamělá žena), se mateřská dovolená prodlužuje až na…
[čtěte více..]
Víte, jak dlouhá má být odpracovaná doba v pracovněprávním vztahu, aby Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství?
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká za splnění dvou podmínek. Žadatelka musí být nemocensky pojištěna nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění a zároveň musí mít odpracováno 270 dnů za dva roky které žádosti předcházejí. (Tj. cca 9 měsíců pojištěného výkonu práce za poslední dva roky. U žen,…
[čtěte více..]
Znám rozdíly, výhody a nevýhody práce na DPP nebo DPČ?
Práci pro zaměstnavatele (tzv. závislou práci) lze vykonávat třemi způsoby, a to v pracovním poměru na základě klasické pracovní smlouvy nebo na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, což je dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Pokud zaměstnavatel uzavírá některou z dohod se zaměstnancem, který už je…
[čtěte více..]
Má otec dítěte stejné právo jako matka a může čerpat rodičovskou dovolenou ode dne narození dítěte do dosažení 3 let věku dítěte?
Rodičovská dovolená je upravena v § 196 zákoníku práce K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle…
[čtěte více..]
Jste chráněn/a proti výpovědi, jestliže jste se vrátil/a po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání a Vašemu dítěti ještě nejsou 3 roky?
Ne, v tomto případě není zaměstnankyně/zaměstnanec chráněn proti výpovědi. Z ustanovení § 53 odst. 1 písm. d) zákoníku práce vyplývá, že se zakazuje dát výpověď zaměstnanci v ochranné době, což je v našem případě tehdy, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou. Pokud…
[čtěte více..]
Pokud se vracíte do práce po MD/RD, můžete žádat od svého zaměstnavatele flexibilní formu práce např. prostřednictvím kratší pracovní doby?
Rodič pečující o dítě do věku 15 let může žádat o flexibilní formu práce, nejčastěji se jedná právě o úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět potud, pokud mu v tom nebrání důležité provozní důvody(§ 241 odst. 2) Zákoníku práce). Tyto důvody zákoník práce nespecifikuje. V případě, že se zaměstnankyně…
[čtěte více..]